54,90 zł
65,90 zł
19,90 zł
86,90 zł
89,90 zł
16,90 zł
9,50 zł
49,90 zł
54,90 zł
26,90 zł
Orkisz – to pierwotna siła życia
„Orkisz to najlepsze ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, wzmacnia i odżywia. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę”
Św. Hildegarda z Bingen
Orkisz to prastary gatunek zboża, odmiana pszenicy. Już w czasach starożytnych był znany, ceniony i uprawiany częściej niż obecnie. Na Bliskim Wschodzie uprawiali go Izraelici, a w Europie Germanie i Rzymianie. Ci ostatni uznawali orkisz za pokarm dający siłę, spożywany był przez gladiatorów i zawodników biorących udział w igrzyskach.
W XII wieku właściwości tego zboża rozpropagowała przeorysza klasztoru Benedyktynek św. Hildegarda z Bingen, wizjonerka i uzdrowicielka. Mniszka pisała, że orkisz jest doskonałym środkiem leczniczym i najlepszym ziarnem zbożowym, działa rozgrzewająco i natłuszczająco, i jest wartościowszy niż inne ziarna. „Orkisz prowadzi do dobrej krwi, daje rozluźniony charakter i cnotę zadowolenia”
Współczesne badania naukowe dowodzą, że w stosunku do innych zbóż:
- orkisz posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich składników: wysokowartościowego białka (o innej strukturze niż przenica), węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych
- zawiera w ilości niespotykanej w innych produktach Thiocyanat (Rodanid) – ważny element wzmacniający i stymulujący system immunologiczny, naturalny czynnik wzrostu komórek nerwowych, krwi i tkanek kostnych
Troska o zdrowe ciało i zbawienie duszy przenika wszystkie dzieła Hildegardy, a badacze jej pism twierdzą, że w medycynie Hildegardy nie ma chorób nieuleczalnych. Ta Średniowieczna benedyktynka opisała szczegółowo 80 chorób, podając sposoby ich leczenia oparte wyłącznie na istniejących w naturze składnikach. Co więcej, przedstawiła dietę, która pomaga utrzymać w zdrowiu i równowadze organizm człowieka. Dieta opiera się na orkiszu.
Produkty z prawdziwego orkiszu polecane są w następujących dolegliwościach:
- choroby krwi, nerek wątroby
- nowotwory, choroby reumatyczne (również jako profilaktyka)
- ryzyko zawału, choroby serca
- utrudniona przemiana związków wapnia, alergie (również skaza białkowa)
- schorzenia żołądkowo jelitowe, celiakia
- osłabienie organizmu, spadek odporności
- nerwice, spadek nastroju,
- podczas kuracji postnych w celu odbudowania sił organizmu